Pandemia spowodowana koronawirusem zmieni bardzo wiele dziedzin życia, a eksperci podkreślają że po epidemii największym przekształceniom ulegnie globalna gospodarka. Niektóre dziedziny działalności biznesowej prawdopodobnie już nigdy nie będą takie jak przed epidemią. Epidemia doprowadzi do przyśpieszenia niektórych zmian – przewiduje się między innymi szybko postępującą digitalizację wielu dziedzin życia. Jakimi zatem szkoleniami powinniśmy się zainteresować, aby dobrze wstrzelić się w potrzeby przedsiębiorstw i gospodarki po pandemii?

Rewolucja w szkoleniach

Na początek należy stwierdzić, że sama branża szkoleń przechodzi gwałtowną i przyśpieszoną transformację od szkoleń typowo stacjonarnych, odbywających się w salach szkoleniowych i konferencyjnych, do zajęć typowo zdalnych – na platformach e-learningowych, komunikatorach do telekonferencji czy też z użyciem specjalnego oprogramowania. Już w kilka dni po ogłoszeniu staniu epidemii na rynku pojawił się wręcz wysyp szkoleń oraz rozmaitych konferencji, warsztatów czy seminariów odbywających się zdalnie. Nie wszystkie z nich niestety są przygotowane na odpowiednim poziomie jakościowym – przeniesienie szkolenia z sali szkoleniowej do Internetu nie jest takie proste. „Dobre szkolenie internetowe to nie tylko pokaz slajdów, ale też konieczność zapewnienia kontaktu z trenerem, zdalnych konsultacji czy instruktażu, wymiany zdań i opinii między uczestnikami itp.” – mówi Sebastian Nowak z portalu Szkolenia-News.pl

Sama forma przekazywanej wiedzy zdecydowanie powinna przyjmować bardziej różnorodne formy niż tylko wykład czy prezentacja, gdyż metody te nie zapewniają najwyższej możliwej efektywności uczenia się. Dlatego należy się spodziewać, że po ustaniu pandemii szkolenia stacjonarne odżyją i wiele z nich będzie dostępnych zarówno w formie bezpośrednich spotkań, jak i wersji online, które z czasem staną się bardziej dopracowane i zbliżą się jakością do swych tradycyjnych odpowiedników. Szkolenia – zarówno online i stacjonarne można znaleźć w portalu Eventis.pl.

Jakie szkolenia będą cieszyć się zainteresowaniem w związku z epidemią?

Jest kilka dziedzin szkoleń, które bez wątpienia skorzystają na epidemii koronawirusa i zdobędą wysoką popularność. Z całą pewnością do grupy tego typu szkoleń i kursów będą należały wszelkie wydarzenia pozwalające zdobyć wiedzę z zakresu marketingu internetowego. Bardzo wiele firm dotkniętych pandemią koronawirusa przetrwa dzięki możliwości oferowania produktów i usług zdalnie przez sieć Internet. Spowoduje to dalsze migrowanie budżetów marketingowych od tradycyjnego marketingu do digital marketingu zapewniającego dywersyfikację sposobów pozyskiwania klientów. Najpopularniejsze szkolenia z e-marketingu dotyczą m.in. zastosowania Google Ads w biznesie, metod pozycjonowania stron internetowych, czyli SEO, content marketingu oraz wykorzystania social media w promocji firm.

Inną dziedziną szkoleń, które bez wątpienia zyskają popularność dzięki epidemii będzie zarządzanie czasem pracy i efektywność osobista. Wiele firm w trakcie epidemii przestawiło się na pracę zdalną – dla wielu z nich wiązało się to jednak ze spadkiem efektywności działania pracowników. Okazuje się, że najlepszą metodą utrzymania wysokiej efektywności jest przeszkolenie pracowników co do organizowania własnego czasu pracy, wyznaczania priorytetów, koncentrowania się na zadaniach oraz samo-motywacji.

Kolejną dziedziną szkoleń i kursów, których rozwój znacząco przyśpieszył od czasu ogłoszenia pandemii jest zastosowanie narzędzi do pracy grupowej oraz zarządzanie projektami. Okazuje się, że firmy od dawna wykorzystujące narzędzia do współpracy grupowej, takie jak systemy do zarządzania projektami, zadaniami oraz komunikacją zespołową poradziły sobie dużo lepiej z dostosowaniem do nowej rzeczywistości. Pozwoliło to zdobyć znaczną przewagę konkurencyjną oraz efektywnie zarządzać kosztami.

Warto zatem zastanowić się jakich szkoleń potrzebuje nasza organizacja, aby dostosować się do wymuszonych i bardzo szybko zachodzących zmian w świecie biznesu.