Rynek oświetlenia LED rozwija się w bardzo szybkim tempie, a możliwości wykorzystania oświetlenia LED przyspieszają ten proces. Wspieranie rolnictwa poprzez zastosowanie specjalistycznego oświetlenia do upraw jest już popularne w wielu krajach np. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, ale staje się stosowane także w krajach Europy.

Nowoczesna technologia LED – możliwości dla upraw, szklarni, growroomów

Zalety LED w rolnictwie w porównaniu z lampami sodowymi HPS i fluorescencyjnymi są ogromne. Dlatego też coraz większa ilość rolników decyduje się na skorzystanie z technologii LED przy swoich uprawach. Do podstawowych zalet stosowania lamp LED do uprawy należą:

  • powiększenie obszaru uprawy (lampy fluorescencyjne nie mogły być umieszczane zbyt blisko szczytów roślin, ponieważ produkowały zbyt dużo ciepła),
  • zmniejszenie kosztów wentylacji, wynikające z tego, że lampy ledowe produkują mniej ciepła,
  • uniknięcie prześwietlenia roślin,
  • łatwość obsługi,
  • odpowiednia obudowa gwarantująca prawidłowe odprowadzanie ciepła,
  • korzyści z niższego nagrzewania – niższe nagrzewanie to także rzadsze podlewanie, bo parowanie wody z ziemi jest mniejsze,
  • dzięki niższej temperaturze musimy zużywać także mniej odżywek, które w wysokich temperaturach szybciej odparowują.

Kwestia taka jak oszczędność energii elektrycznej, którą zapewniają lampy LED do uprawy roślin, jest jedną z podstawowych, która skłania rolników do zainteresowania się lampami ledowymi. Lepsze plony, zdrowsze rośliny i niższe opłaty to mocne argumenty, które przemawiają za sprawdzeniem tej popularnej już metody wspomagającej uprawy.

Doświetlanie roślin – dlaczego światło jest tak ważne?

Światło słoneczne jest jednym z podstawowych czynników wpływających na ilość i jakość uprawy. Długość naświetlania, jego natężenie oraz widmo barwowe wpływa najmocniej na rośliny. Częściowy brak światła słonecznego przez długi okres czasu negatywnie wpływa na stan roślin, dlatego stosowanie sztucznego oświetlenia w szklarniach czy growroomach staje się tak popularne. 

W zależności od etapu rośliny potrzebują innego rodzaju oświetlenia. Do prawidłowego odżywienia i pobierania z gleby składników odżywczych, do procesu wegetatywnego czy kwitnienia potrzebne są inne długości fal. Lampy LED są odpowiednie zarówno w momencie rozsad, jak i w późniejszym etapie np. dojrzewania. Rozkład poszczególnych barw, jakich potrzebują rośliny, jest odmienny, dlatego bardzo ważne jest dobranie oświetlenia LED do naszych warzyw. Do rozkrzewienia, przyrostu masy zielonej, dojrzewania, ukorzenienia – na każdym etapie wymagania się różnią.

lampy-led-uprawa-roslin

Lampy do uprawy roślin – technologia LED niesie wiele możliwości

Dzięki specjalistycznym systemom oświetlenia LED dla rolnictwa możliwe jest prowadzenie uprawy całkowicie bez udziału światła słonecznego, a nawet gleby. Systemy działają także w nocy, kiedy światło naturalne nie występuje. Jest to świetny przykład na możliwości, jakie niesie  z sobą taki system. Nowoczesne rozwiązania mogą więc wspomagać uprawy i poprawiać ilość zbiorów, ale mogą też sprawić, że jesteśmy w coraz mniejszym stopniu zależni od pogody, pory roku, temperatury zewnętrznej. Dzięki stosowaniu sztucznych systemów oświetleniowych LED rolnicy mają coraz większą kontrolę nad uprawą i mniej rzeczy jest w stanie ich zaskoczyć. Jest to na pewno ogromna korzyść, która daje przewidywalność działań.

Oświetlenie roślin lampami LED – wygoda i opłacalność

Dobrej jakości lampy LED do uprawy roślin skutkują opłacalnym wzrostem z uprawy. Pozwalają na osiąganie większych plonów w krótszym czasie. Pełne spectrum barwowe światła, którym można sterować oraz możliwość regulowania natężenia światła i dopasowywanie oświetlenia do aktualnej fazy wzrostu roślin daje rolnikom duże możliwości. Lampy LED będą przydatne w każdej uprawie np. przy hodowli ogórków, sałaty, pomidorów, ale też gdy uprawia się truskawki, zioła lub kwiaty. Ważne jest jednak, by lampy LED były dostosowane do roślin, które są oświetlane. Wtedy można liczyć na ich prawidłowy i szybki rozwój i ostateczny sukces przedsięwzięcia. Warto więc skorzystać z porad specjalistów w zakresie oświetlenia LED do upraw, którzy profesjonalnie doradzą i dobiorą spersonalizowane oświetlenie do uprawy.