Własne studio fotograficzne to marzenie niejednego, początkującego fotografa. Zdecydowanie potrzebne jest tu dużo pracy, ale przy odrobinie starań da się to osiągnąć. Zarabianie na fotografii wymaga jednak inwestycji. Fotografowie wiedzą doskonale, że technologia dostępna na rynku zmienia się bardzo szybko i aby nie ulec konkurencji, należy za nią nadążać. Jednym z ważniejszych elementów studia fotograficznego (oczywiście po samych aparatach) jest odpowiednie oświetlenie. Jak wybrać najlepsze dla swojej firmy?

Dlaczego oświetlenie studyjne jest tak ważne?

Jak dokładnie wiedzą wszyscy, którzy choć trochę interesują się fotografią, światło jest czynnikiem, który może zepsuć dobre ujęcie, albo sprawić, że fotografowany obiekt ukaże się z zupełnie innej, niespodziewanej strony i uda nam się stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Wiedza na temat tego, jak operować światłem, by uzyskać konkretne efekty wizualne jest absolutnie podstawową umiejętnością dla fotografa, który poważnie myśli o swojej karierze. Profesjonalny sprzęt do oświetlenia jest z kolei narzędziem, które pozwala tą wiedzą wykorzystać w praktyce. Dlatego właśnie chyba nie ma fotografów, którzy by w swojej pracy takiego sprzętu nie wykorzystywali.

Czy warto inwestować w drogi sprzęt?

Oświetlenie studyjne ma wiele twarzy. Z jednej strony dostępny jest na rynku najnowocześniejszy sprzęt, którego ceny znacznie przekraczają roczne zarobki niejednego, początkującego fotografa. Z drugiej strony znaleźć można również oświetlenie całkiem zwyczajne i ze średniej półki cenowej, które przy odrobinie wiedzy również pozwoli osiągnąć odpowiednie efekty. Wielu fotografów decyduje się również na zakup akcesoriów używanych, co oczywiście zawsze jest ryzykowne, ale czasem pozwala kupić coś bardzo dobrej jakości za niewielką kwotę. Mówi się, że najczęściej nie warto też inwestować w sprzęt z najwyższej półki. Niedoświadczony fotograf najczęściej nie będzie i tak w stanie odróżnić efektów przy użyciu takiego sprzętu i opcji z nieco niższych półek cenowych. Z drugiej jednak strony, osoby zajmujące się fotografią profesjonalnie, powinny unikać rozwiązań najtańszych. Sprzęt będzie prawdopodobnie wykorzystywany bardzo intensywnie, a odpowiednia jakość pozwoli używać go przez jakiś czas.

Oświetlenie do studia i plenerowe

Należy również pamiętać, że najczęściej nie będziemy wykorzystywać wyłącznie oświetlenia studyjnego. Wielu fotografów zarabia dokumentując różnego rodzaju wydarzenia. Nieraz są to śluby i inne uroczystości, czasem też wydarzenia kulturalne czy sportowe. Warto zatem wiedzieć, że konieczny będzie zakup również oświetlenia plenerowego – takiego które bardzo łatwo będzie można zabrać ze sobą wszędzie.

Jak usunąć odpowiedz z ankiety na Facebooku?

Scrollując tablicę i przeglądając aktualności przypadkiem wziąłeś udział w ankiecie, która Cię nie interesuje? Zastanawiasz się jak sprawić, aby Twój głos przestał być brany pod uwagę? To nic trudnego. Aby usunąć swój głos z ankiety na Facebooku, wystarczy po prostu jeszcze raz kliknąć w zaznaczoną przez siebie opcję. 

Na co zwracać uwagę, inwestując w oświetlenie studyjne?

Przede wszystkim oświetlenie powinno być dostosowane do potrzeb fotografa. Początkujący najczęściej sięgają po oświetlenie ciągłe, które uważa się za znacznie łatwiejsze do ustawienia. Z kolei oświetlenie błyskowe daje nieco więcej możliwości, aczkolwiek wymaga również sporo doświadczenia. Najlepsze oświetlenie to takie, które posiada możliwie jak najwyższy wskaźnik CRI (maksymalnie wynosi on 100). Wskaźnik ten informuje o tym, jak dobrze dana lampa odwzorowuje kolory, czyli w jakim stopniu zbliżona jest do światła dziennego. Nie bez znaczenia jest również to, by sprzęt pozwalał zarówno na pracę w trybie automatycznym, jak i manualnym. Należy zwrócić uwagę również na pobór prądu – przy intensywnej pracy w studio, może to mieć duże znaczenie. Na rynku są dziś dostępne lampy LED, które charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i wysoką trwałością. Lampy i liczne akcesoria do studia fotograficznego najlepiej zakupić w specjalistycznym sklepie – https://notopstryk.pl/pl/c/Lampy-studyjne/470.