Nowoczesne usługi brokerskie otwierają przed inwestorami indywidualnymi i instytucjonalnymi tysiące możliwości, które w mniejszym lub większym stopniu umożliwiają tworzenie wysoce zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych. Jakie instrumenty finansowe są najpopularniejsze? Przekonajmy się.
Akcje spółek
Zaczynamy od klasyki, czyli akcji spółek notowanych na wszystkich światowych giełdach. Inwestowanie w akcje różni się znacząco od tego, co pamiętamy z filmów czy seriali. Dzisiaj rynki finansowe i główne parkiety w dużej mierze działają online, co stwarza niepowtarzalną okazję do samodzielnego inwestowania na giełdach całego świata. Polscy inwestorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestycjami w akcje, wcale nie muszą ograniczać się do handlu akcjami notowanymi na GPW.
Otwórz rachunek maklerski Saxo Bank i przekonaj się, jak łatwo inwestować w akcje spółek amerykańskich, brytyjskich czy japońskich, jednocześnie nie martwiąc się o wysokie prowizje transakcyjne.
Pary walutowe
Wielu inwestorów rozpoczynających swoją przygodę inwestycyjną z akcjami prędzej czy później trafia na rynek forex – największy na świecie rynek, który codziennie cechuje się ogromną płynnością. To właśnie na rynku walutowym kształtują się losy światowych walut, a my, z poziomu jednej platformy inwestycyjnej mamy możliwość mądrego inwestowania i realizowania zysków przy okazji tych ruchów. Handel na rynku walutowym opiera się o wybór pary walutowej (na przykład EUR/USD czy USD/JPY) i ocenie, czy w danym horyzoncie czasowym konkretna waluta zyska na sile, czy osłabnie w stosunku do waluty drugiej.
Warto jednak pamiętać, że rynek walutowy, ze względu na wykorzystanie dźwigni finansowej niesie za sobą duże ryzyko inwestycyjne, które może spowodować pokaźne straty finansowe.
Surowce
Nie tylko walutami i akcjami inwestor żyje. Równie istotnym elementem ogólnie pojętych rynków są rynki surowcowe i towarowe, z metalami szlachetnymi i ropą na czele. Podobnie jak waluty i akcje, tak samo rynki surowców rządzą się swoimi prawami, zależnościami i korelacjami, a chcąc swobodnie czuć się na tym rynku, warto w dokładny sposób przeanalizować konkretny walor inwestycyjny.
Instrumenty pochodne
Rynki finansowe to także całe repozytorium instrumentów pochodnych, takich jak ETF, Options, czy kontrakty na różnice kursowe. Każdy z tych instrumentów jest na tyle specyficznych, że przed realizacją pierwszych inwestycji warto dokładnie przeanalizować ich strukturę, a także ryzyko, jakie niesie za sobą inwestycja w nie.
Instrumenty pochodne to doskonały sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego i zwiększenie sumarycznego zysku w długim okresie czasu.