VPS i serwer współdzielony, nazywany często hostingiem, to dwie usługi, które sporo łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Są one przeznaczone do obsługi różnych rozwiązań i dają odmienne możliwości. Co oznaczają te pojęcia? Na którą z usług powinieneś się zdecydować?

VPS i hosting – co to jest?

Hosting to najprostsza i jednocześnie najpopularniejsza usługa serwerowa. Jest stosunkowo tania i daje duże możliwości. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz prowadzić stronę firmową, bloga, forum, a nawet mały sklep WWW. W tym przypadku wszystkie zasoby maszyny nazywanej serwerem podzielone są na setki czy nawet tysiące użytkowników. Każdy ma przypisaną przed administratora odpowiednią ilość tych zasobów w zależności od tego, jaki wybierze pakiet. Powinieneś zdecydować się na taką opcję, żeby twoja usługa działała prawidłowo. Natomiast VPS to skrót od Virtual Private Server – wirtualny serwer prywatny. W tym przypadku zasoby maszyny również podzielone są pomiędzy wielu użytkowników, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w przypadku hostingu. Tym samym korzystasz z usługi, która daje ci większe możliwości. Serwery VPS poradzą sobie z obsługą sklepów internetowych, których oferta dotyczy tysięcy produktów i są odwiedzane przez tysiące użytkowników dziennie. Sprawdzą się w przypadku popularnych serwisów informacyjnych i nie tylko. W skrócie można powiedzieć, że na VPS powinieneś zdecydować się wtedy, kiedy widzisz, że zbliżasz się do granicy zasobów przydzielonych na hostingu albo już dostajesz powiadomienia, że je przekraczasz i twoje konto może zostać zablokowane. A co zrobić, kiedy VPS już nie wystarcza? Wtedy pozostają ci serwery dedykowane, gdzie maszyna jest wyłącznie do twojej dyspozycji. Możesz wówczas prowadzić nawet telewizję online czy popularny serwis społecznościowy.

VPS a hosting – różnice

VPS i serwer współdzielony to rozwiązania przeznaczone pod różne usługi, ale wszystkie te, które działają na hostingu, będą również działać na VPS-ie. Nie sprawdza się to jednak w drugą stronę. Serwer współdzielony nie poradzi sobie z obsługą bardzo popularnej strony, chociaż to też kwestia zasobów, z których możesz korzystać w ramach danej usługi. Oto kluczowe różnice pomiędzy tymi ofertami:

  • Liczba użytkowników serwera współdzielonego jest większa dziesięciokrotnie, a nawet więcej, od liczby korzystających z VPS-a.
  • Wybierając serwer VPS, możesz indywidualnie dopasować zestaw oprogramowania, z którego będziesz korzystać. W ramach hostingu użytkujesz wyłącznie to, co daje ci do dyspozycji administrator. W przypadku wirtualnego serwera prywatnego możesz także wybrać system operacyjny, ale twój wybór może być ograniczony np. tylko do jednej rodziny systemów.
  • Wprawdzie w ramach VPS-a otrzymujesz serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową. VPS ma własny system plików, użytkowników, aplikacji i nie tylko. Masz pełną kontrolę nad wszystkimi zasobami. Hosting nie daje takich możliwości.
  • W przypadku VPS-a zasoby wydajnościowe są ściśle określone. Dodatkowo na jednego użytkownika przypada więcej zasobów niż w przypadku serwera współdzielonego.

Minusem wyboru VPS-a jest jednak konieczność posiadania pewnej wiedzy z zakresu zarządzania serwerami, chociaż możesz to sobie ułatwić, decydując się na np. Plesk Panel, czyli najpopularniejszy na świecie system do zarządzania takimi usługami. Dostawcy serwerów stworzyli również rozwiązanie dla tych klientów, którzy oczekują takich zasobów jak w przypadku serwera VPS czy dedykowanego, ale chcieliby nadal móc łatwo zarządzać usługą. Tutaj pojawia się Managed Hosting z oferty Home.pl, który warto wybrać wtedy, kiedy potrzebujesz większej ilości zasobów niż ta gwarantowana przez serwer współdzielony, ale chcesz utrzymać dotychczasową prostotę zarządzania usługą. Dzięki tej propozycji możesz korzystać z unikalnego adresu IP, a niemal 99,9 proc. operacji wykonasz za pomocą prostego w obsłudze panelu.