Prostota, szeroka dostępność, niesamowite możliwości budowania nowych światów. To wszystko sprawiło, że wirtualne układanie klocków, czyli Minecraft zdobyło sobie ogromną popularność na całym globie.
Tajemnica fenomenu Minecrafta tkwi w braku ograniczeń i ogromnych możliwościach, jakie oferuje gra. Tworzenie niecodziennych konstrukcji, odtwarzanie realnych obiektów, zabawa w kreatora, turnieje, możliwości społecznościowe. Nic dziwnego, że światem Minecrafta zachwyciło się miliony graczy na całym świecie.
Zapraszamy do Minecrafta
Jeśli któryś z graczy uważa, że setki bloków i przedmiotów dostępnych w grze, to dla niego za mało, może postarać się o paczki modów do Minecraft i używać wyobraźni do rozbudowy wirtualnej rzeczywistości w oparciu o zupełnie nowe rozwiązania. I co szczególnie istotne z perspektywy rodziców, którzy z niepokojem patrzą na pociechy spędzające długie godziny na graniu w sieci, w przypadku Minecraft powodów do zmartwień jest o wiele mniej. Dlaczego? Bo to gra, za pomocą której dzieci mogą rozwijać kreatywność. Nie ma tam wojennych machin, strzelania, jak również gra pozbawiona jest przemocy, którą naszpikowane bywają inne tytuły. Istnieje również taka możliwość konfiguracji serwerów Minecrafta, że rodzice mogą swobodnie kontrolować w trakcie gry, z kim dziecko wchodzi w interakcję w sieci.
A co najbardziej przyciąga graczy w różnym wieku do Minecrafta? Może fakt, że jest to świat, w którym nikt nikomu nic nie narzuca. Nie ma tu scenariusza, ograniczonego do kilku rozwiązań, spośród których wybierać musi gracz. Nie ma tu jednej przypisanej roli, z którą należy się utożsamiać i kreować ją od początku do końca. Można być budowniczym miasta, poszukiwaczem przygód, eksplorerem najbardziej tajemniczych zakamarków i kimkolwiek, kim tylko chce się być. Gracz sam stawia sobie cele i w pojedynkę decyduje o środkach, dzięki którym chciałby je osiągnąć.
Fascynujący Minecraft
Z perspektywy gracza, fenomenem jest również toporna oprawa graficzna Minecrafta. Sześciany to materiał, z którego łatwo tworzyć wielkie konstrukcje. Dlatego tak chętnie sięgają po nie dzieci, jak i dorośli, dla których jest to ucieczka w świat wyobraźni. W kontekście globalnej popularności gry, nic dziwnego, że po markę tę sięgnęli giganci. Kilka lat po rynkowym debiucie Minecrafta, studio Mojang, które stworzyło grę, zostało zakupione przez Microsoft, który zapłacił za transakcję 2,5 mld dolarów. Suma wydaje się bajońska, ale do roku 2014, kiedy podpisano umowę, Minecraft rozszedł się w nakładzie 54 milionów egzemplarzy. W kolejnych latach notował następne rekordy sprzedażowe. Za sukcesem komercyjnym gry idzie sprzedaż dedykowanych gadżetów.
Ogromną popularnością cieszą się wciąż koszulki i maskotki. Logo Minecrafta trafia również na nalepki przekąsek i popularnych napojów. Gra stała się więc kulturowym fenomenem, marką rozpoznawalną na całym świecie przez osoby w różnym wieku. Wkrótce pojawić się ma także na srebrnym ekranie, gdzie cieszyć się będzie pewnie ogromnym powodzeniem.
Bardzo nie rozumiem fenomenu tej gry. Moje dzieci nieustannie się nią zachwycają i mogłyby grać całymi dniami…