Coraz częściej słyszymy o tzw. inteligentnych domach. Warto jednak wspomnieć, że smart building idealnie sprawdza się również w przypadku budynków firmowych. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Smart building to rozwiązanie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Inteligentne budynki to nie tylko domy i mieszkania, ale także obiekty biurowe i przemysłowe. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat inteligentnych budynków firmy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest inteligentny budynek firmy? 

Inteligentne budynki (ang. smart buildings) to rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystywane jest zarówno przez małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Takie budynki są wyposażone w nowoczesny system techniczny, pozwalający na zdalne lub automatyczne zarządzanie obiektem. System umożliwia m.in. mobilne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, zarządzanie temperaturą panującą wewnątrz obiektu, a także kontrolowanie bezpieczeństwa budynku. 

Smart buildings w firmie – najważniejsze zalety

Inteligentne budynki to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na to, że montaż inteligentnych instalacji jest stosunkowo drogą inwestycją. Warto jednak pamiętać, że smart building pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności finansowych w późniejszym czasie. Należy również wspomnieć, że inteligentne obiekty oraz systemy zarządzania nimi charakteryzują się energooszczędnością. Odpowiednie ustawienie wszystkich parametrów w budynku pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Oczywiste zalety systemu smart building to także usprawnienie zarządzania budynkami przedsiębiorstwa oraz podniesienie komfortu ich użytkowania. Stosowane systemy techniczne są intuicyjne i proste w obsłudze, co sprawia, że każdy pracownik może bez problemu je obsługiwać. Ogromną zaletą zastosowania inteligentnych systemów jest również poprawa bezpieczeństwa budynku. Dzięki wysokiej jakości monitoringowi i systemom alarmowym można sprawnie zlokalizować wszelkie zagrożenia. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na szybkie wykrycie niebezpiecznych sytuacji – takich jak np. pożar czy usterki instalacji. 

Ciekawe funkcje inteligentnych systemów zarządzania budynkiem

Inteligentne systemy zarządzania budynkiem firmy są związane z zastosowaniem wielu udogodnień – zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Jeżeli planujesz wyposażyć swoją firmę w inteligentny system zarządzania, warto zwrócić uwagę na usługę Netia Smart Building. Oferuje ona możliwość wykonywania wielu czynności za pomocą aplikacji mobilnej. Jedną z ciekawych funkcjonalności jest zdalna rezerwacja biurek dla pracowników, która zapewnia odpowiednią liczbę miejsc pracy. Możliwa jest także rezerwacja sal konferencyjnych, skracanie oraz odwoływanie spotkań – zarówno z poziomu programu pocztowego, jak i aplikacji mobilnej. W przypadku braku osób w sali system może automatycznie odwołać spotkanie. Dla osób, które dojeżdżają do pracy własnym samochodem, świetną opcją jest możliwość rezerwacji miejsca parkingowego w pobliżu biura. Aplikacja umożliwia również sprawdzenie liczby osób, które przebywają aktualnie w budynku firmy. Pozwala to na lepszą komunikację między pracownikami i ułatwia współpracę. Szybki dostęp do profilu każdego pracownika daje możliwość sprawdzenia, czy dana osoba pracuje z biura, w delegacji, zdalnie, czy też przebywa w tej chwili na urlopie. Za pomocą aplikacji mobilnej można zgłaszać różnego rodzaju usterki, wysyłać komunikaty dotyczące pracy i aktualnej sytuacji w firmie, a także przeprowadzać ankiety wśród pracowników. System umożliwia integrację z kalendarzami Office 365, Microsoft exchange i G-suite.

Wirtualna recepcja – świetny sposób na wyeliminowanie kolejek

Jedną z ciekawych funkcjonalności, które oferuje system Netia Smart Building, jest możliwość skorzystania z wirtualnej recepcji. To idealne rozwiązanie dla każdej firmy, która potrzebuje wygodnego i profesjonalnego umawiania spotkań z klientami. Funkcja pozwala na szybką i sprawną rejestrację gości bez niepotrzebnych kolejek w hallu i przy recepcji. Obsługa klienta odbywa się online – za pośrednictwem komputera lub telefonu. Podczas rejestracji w wirtualnej recepcji można zdefiniować cel wizyty gościa, co zdecydowanie usprawnia cały proces. Dostępny panel recepcjonisty pozwala na automatyczne przyjmowanie klientów oraz weryfikuje zgodność wprowadzonych danych z dokumentem tożsamości. Wirtualna recepcja umożliwia również szybkie udostępnianie komunikatów dla gości. Doskonałym rozwiązaniem są także powiadomienia informujące o przybyciu gości. System może zostać dowolnie skonfigurowany, w zależności od potrzeb danej firmy lub budynku.

Smart building to nowoczesny system, który pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, a także klientów i gości odwiedzających firmę. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań odciąża pracowników od wielu pracochłonnych zadań. Każdy właściciel nowoczesnej firmy powinien rozważyć inwestycję w inteligentny system zarządzania, który z pewnością usprawni działanie przedsiębiorstwa.