Lodówka to jedyne urządzenie w domu, które działa praktycznie cały czas. Dlatego szukając nowego modelu, dobrze przyjrzeć się klasie energetycznej i zużyciu energii elektrycznej. Nie chcesz przecież ryzykować wysokich rachunków! Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do kuchni? Zobacz najważniejsze kwestie!

Jak odpowiednio dobrać lodówkę do kuchni?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wybór lodówki jest… wielkość kuchni. Dysponując dużą przestrzenią, masz szeroki wachlarz możliwości. Możesz kupić klasyczną chłodziarko-zamrażarkę lub zdecydować się na większy model – lodówkę side by side lub French Door. Która opcja będzie najlepsza? Niekoniecznie od razu ta największa. Zwłaszcza, że pojemne lodówki często oznaczają duży pobór prądu. Gdy porównasz poszczególne modele, z pewnością zauważysz, że tradycyjne chłodziarko-zamrażarki mają wyższe klasy energetyczne niż na przykład sprzęty side by side. Chcąc oszczędzić, lepiej wybrać mniejszy model? O ile oczywiście będzie on spełniał twoje oczekiwania. Część osób, urządzając przestronną kuchnię, wybiera większą lodówkę, bo się po prostu zmieści – nie myśląc nad realnymi potrzebami i nie analizując zwyczajów zakupowych. Jeśli faktycznie zakupy spożywcze robisz często i regularnie uzupełniasz lodówkę, może się okazać, że nie potrzebujesz bardzo pojemnego urządzenia. Z kolei jeśli masz liczną rodzinę, preferujesz większe zakupy robione rzadziej, a do tego – chętnie przygotowujesz domowe mrożonki – zakup lodówki side by side będzie uzasadniony!

Jak sprawdzić, ile prądu zużywa lodówka?

Informacją o tym, ile prądu zużywa lodówka, jest klasa energetyczna, którą łatwo znajdziesz w zestawieniu podstawowych parametrów. Jest ona określana literą A-G, gdzie A oznacza urządzenia najbardziej efektywne energetycznie. W starych zestawieniach i rankingach możesz spotkać poprzednie oznaczenie klas energetycznych z mało przejrzystymi danymi typu A+ lub A++. Dzisiaj jest to znacznie bardziej uporządkowane!

Lodówki side by side zwykle mają klasę energetyczną E lub F – to normalne dla tego rodzaju sprzętu. Przy chłodziarko-zamrażarkach jest więcej opcji – znajdziesz wiele modeli o wyższej klasie energetycznej. Zwykle im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższa klasa energetyczna.

To jednak tylko część informacji. Pełne koszty poznasz, gdy spojrzysz na roczne zużycie prądu wyrażane w kWh. Niektóre sklepy online od razu podają przelicznik, który pozwala uświadomić sobie, o jakiego rzędu kwotach tutaj mowa. Przykładowo lodówka side by side HAIER HSR3918EWPG ma klasę energetyczną E. Zużycie prądu w skali roku to 317 kWh. Ile będzie to w złotówkach? Ok. 245 zł – w zależności od taryfy energetycznej. Gdy podzielisz to na dwanaście miesięcy, koszt użytkowania lodówki będzie wynosił ok. 20 zł. Tak przeliczając, znacznie rozsądniej podejdziesz do rzeczywistych opłat za zużycie prądu związanych z użytkowaniem lodówki. Nie znaczy to oczywiście, że nie powinieneś stosować dobrych praktyk przy korzystaniu z urządzenia – np. włączania trybu wakacyjnego podczas wyjazdów czy dokładnego zamykania drzwi. Dzięki temu twoje opłaty za energię elektryczną nie będą dla ciebie zaskoczeniem.

Szukasz dobrej lodówki do dużej kuchni? Masz duży wybór marek, które proponują taki sprzęt. Jeśli zależy ci na świetnie ocenianych, a przy tym eleganckich propozycjach, sprawdź lodówki Haier w sklepie MediaMarkt!