Posiadacze starych monet nie zawsze decydują się na ich kolekcjonowanie. Mimo że prawdziwi pasjonaci szukają sposobów na poszerzanie swoich zbiorów, wśród nich znajdują się tacy, którzy widzą w numizmatyce dodatkowy sposób na zarobek. W jaki sposób można wykorzystać stare monety? Dowiesz się z naszego artykułu!

Jak nabyć lub sprzedać stare monety?

Aukcje - sprzedaż starych monet

Monety, które są wykonane ze szlachetnych kruszców, nie podlegają inflacji. Jeśli planujemy zaopatrzyć się lub sprzedać unikatowe zbiory, dobrym rozwiązaniem będzie wybór sprawdzonego miejsca. W bezpieczny i przystępny sposób możemy wykorzystać w tym celu specjalistyczne punkty skupu. Wycena, dzięki której będziemy mogli zadecydować o kupnie lub sprzedaży posiadanych egzemplarzy, prezentuje wartości emisyjne lub bliskie emisji. Z usług można skorzystać nie tylko stacjonarnie, ale również za pośrednictwem stron internetowych, przeznaczonych do skupu monet. 

Alternatywnym rozwiązaniem do kupna lub pozbycia się nominałów są aukcje numizmatyczne. Dzięki nim możemy handlować przestarzałymi monetami, które wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i mają wysoką wartość. Aukcje służą przeprowadzania optymalnej transakcji, jako że nie musimy obawiać się o autentyczność monet, które są jej przedmiotem. Przed przystąpieniem do aukcji, warto zapoznać się z zawartymi w katalogu okazami. Więcej informacji o prowadzonych aukcjach znajdziesz pod adresem: https://aukcje.numimarket.pl/aukcje/.

Jak stworzyć wartościową kolekcję starych monet? 

Numizmatyka może stać się czyjąś pasją, niezależnie od celu zbierania starych monet. Kolekcjoner, który odczuje zyski z tego zajęcia, z pewnością szybko nie zaprzestanie swoich działań w tym zakresie. Dla jednych korzyścią będzie zadowolenie z poszerzania swoich zbiorów, a dla innych zyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Jeśli zbieramy i sprzedajemy dawne numizmaty, warto jednak zwracać uwagę m.in. na:

  • Typy kolekcjonowanych monet – rodzaje monet dzielą się przede wszystkim ze względu na swoją funkcję. Oznacza to, że możemy wyróżnić monety obiegowe, którymi posługujemy się na co dzień. Poza tym wyróżniamy także monety inwestycyjne, a więc najcenniejsze egzemplarze, które nie mają określonego nakładu. Trzecią kategorią są monety kolekcjonerskie, wydawane w limitowanych ilościach z myślą o prawdziwych pasjonatach. 
  • Pochodzenie monet – kluczem do stworzenia unikatowych zbiorów jest kolekcjonowanie monet o ciekawym pochodzeniu geograficznym. Można skupić się na zdobywaniu pieniędzy z obszaru wybranego kraju lub grupy państw. Niektórzy pozyskują egzemplarze bite w określonym regionie lub konkretnej mennicy. Pochodzenie monet często łączy się także z ich historią. Dlatego jest wielu zbieraczy, którzy kolekcjonują tylko zabytkowe pieniądze, podczas gdy inni decydują się zbierać wyłącznie współczesne monety obiegowe
  • Tematyka monet – monety są tym cenniejsze, jeśli z obu stron przedstawiają ciekawe motywy dekoracyjne. Często są one wskazywane jako wyznacznik danej kolekcji. Do często wykorzystywanych elementów graficznych zaliczają się zwierzętazabytki, a także postacie lub wydarzenia historyczne. Niekiedy danej tematyce poświęcone są całe kolekcje monet. Mogą być one gromadzone w celu wybrania najbardziej interesujących i najlepiej zachowanych egzemplarzy. 
  • Kryteria własne – w tej kwestii warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj kruszcu, a więc surowca, z którego są wykonane monety. Najczęściej stawia się na złoto lub srebro. Na wartości coraz bardziej zyskują również numizmaty z błędami. Mimo że nasz gust i preferencje co do tworzenia kolekcji mogą ulec zmianie, należy zadbać o zachowanie egzemplarzy w dobrym stanie i odpowiednio je przechowywać.