Sterownik do siłownika liniowego to jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w procesie sterowania napędem pneumatycznym. Jego bezawaryjność jest gwarancją ciągłości pracy maszyn oraz efektywności zadań w przemysłowej linii produkcyjnej. Jak funkcjonują gotowe rozwiązania tego typu i jakie sterowniki do napędów wybierać?

Sterownik do siłownika – jak działa?

Jakie jest główne zadanie sterownika siłownika do napędu pneumatycznego? Przede wszystkim sterowanie pozwala odczytać zaprogramowane wcześniej rozwiązania i w określonym przez użytkownika momencie otworzyć lub zamknąć zawór. Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość ustawienia, w której sterownik do siłownika reguluje zawór po spełnieniu określonych wymagań, na przykład gdy temperatura otoczenia osiągnie wskazany przez użytkownika rejestr.

Technologie regulacji zaworów przy użyciu pneumatyki są powszechnie wykorzystywane w zagadnieniach przemysłowych. Sterownik do napędu pneumatycznego to zoptymalizowane rozwiązanie do kierowania siłownikami. Dostępne na rynku technologie wykorzystują zawory, które pracują na bazie sprężonego powietrza i do wydajnej pracy nie wymagają smarowania. Dostępne są też alternatywy, a wybór w tej kategorii jest bardzo szeroki. Sterownik siłownika pneumatycznego może współpracować z konstrukcjami zamykanymi przez elektrozawory, zawory ISO lub czasowe, a także z dźwigniami.

Kultura pracy sterownika siłownika pneumatycznego

Sterowniki do napędów mogą wydajnie pracować jedynie w określonych odgórnie warunkach. Powyżej maksymalnej temperatury otoczenia, medium jakim jest sprężone powietrze nie może być należycie wykorzystywane. W jakich warunkach może pracować sterownik siłownika pneumatycznego? Chociaż szczegółowe parametry zawsze określa producent, przyjmuje się za bezpieczną temperaturę otoczenia od 40 do 60 °C. Dużo zależy od rodzaju konkretnego zaworu, którego działanie reguluje wybrany sterownik.

Sterowniki do napędów – zastosowanie

układ siłowników sterowanych zaworami

W jakich sytuacjach przydaje się sterowanie siłownika? Okazuje się, że korzystamy z niego na co dzień w różnych systemach, które pozwalają na zdalną kontrolę otwarcia lub zamknięcia zaworu albo elektrozaworu. Przykładem może być prosta automatyka domowa, taka jak brama garażowa. Wykorzystują mobilny sterownik do siłownika można ją otworzyć w momencie, w którym auto zbliża się do posesji. Taki rodzaj sterowników wykorzystuje wygodną komunikację radiową. Jej zaletą jest niewątpliwie duży zasięg i brak wymagania co do bezpośredniej linii widzenia.

Sterowniki do napędów, między innymi pneumatycznych oraz hydraulicznych znajdują zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się je na przykład w:

  • maszynach do produkcji i wykrawania, takich jak obrabiarki numeryczne
  • Komputerowych urządzeniach peryferyjnych, między innymi dyskach HDD i drukarkach
  • Regulacji zaworów i przepustnic wykorzystujących ruch liniowy
  • Przemysłowej automatyce budynkowej i systemach wentylacji

Możliwości wykorzystania są naprawdę ogromne, a szeroka oferta Pneumat pozwala znaleźć sterownik do siłownika odpowiadający indywidualnym wymaganiom. Dzięki odpowiedniej regulacji siłownikami pneumatycznymi możliwe staje się precyzyjne otwieranie i zamykanie zaworów według ustawień wskazanych przez użytkownika.