Jeśli ktoś chce zarabiać na giełdzie, to musi najpierw zdobyć obszerną wiedzę i doświadczenie. Niestety nigdy nie można być niczego pewnym. Giełda pozwala na zarobienie setek tysięcy złotych, ale równie dobrze można stracić cały zainwestowany kapitał. Każda osoba zainteresowana tematem doskonale zna NYSE, czyli New York Stock Exchange. Przez wiele lat to London Stock Exchange pełniło rolę światowego centrum finansów, ale z czasem się to zmieniło na rzecz NYSE. Pora dowiedzieć się nieco więcej o jednej z najważniejszych obecnie giełd.

Czym jest giełda NYSE w Nowym Jorku? Jakie były jej początki?

Jeśli ktoś nadal nie zna jednej z najsłynniejszych giełd światowych, to powinien nadrobić straty. Oczywiście nie każdy jest zainteresowany tym tematem i inwestowaniem w papiery wartościowe. NYSE ma jednak ogromne znaczenie, to właśnie na niej notowane są znane indeksy. Charakteryzuje się wysoką płynnością i zmiennością. Jest to odpowiednie miejsce zarówno dla początkujących inwestorów, jak i doświadczonych traderów. NYSE skupia największe spółki, które mogą pochwalić się ogromną kapitalizacją nie tylko w USA. Wall Street od lat kojarzy się przede wszystkim z finansami i to w dużej mierze właśnie ze względu na giełdę NYSE, której historia sięga XVIII wieku. Wśród inwestorów giełda NYSE w Nowym Jorku jest znana jako Big Board. Wszystko rozpoczęło się od podpisania dokumentu założycielskiego przez 24 kupców. Od początku umowa dotyczyła obrotu papierami wartościowymi, ale z zaznaczeniem, że handel odbywa się bez żadnych pośredników. Ustalono też niewielką prowizję i zaznaczono, że nie należy przekraczać maksymalnej kwoty. Tak rozpoczęło się obracanie rządowymi papierami wartościowymi, przede wszystkim obligacjami wojennymi.

NYSE przez wiele lat świetnie się rozwijała, aż nie nastąpił ogromny krach na giełdzie. Kryzys miał miejsce w latach 1929-1933 i wydarzenie to nazwano Czarnym Czwartkiem. Wiązało się z drastycznym spadkiem cen akcji, mnóstwo inwestorów zbankrutowało. Wzrosło bardzo bezrobocie, a przemysł niezwykle wyhamował. Jeśli ktoś nie jest świadomy tego, jak ogromny wpływ miał Czarny Czwartek na gospodarkę, to lepiej zobrazuje to zmniejszenie się światowego handlu o aż 2/3. Rządy zostały brać zmuszone do tego, aby podjąć działania regulujące rynek giełdowy, co miało przede wszystkim zapobiec ponownemu krachowi. Uruchomiono nawet program ochrony inwestorów. Niestety na tym problemy się nie skończyły, bo w latach 70. ponownie doszło do ogromnego spadku pierwszego w historii indeksu nowojorskiej NYSE. Krach na giełdzie miał jeszcze miejsce parokrotnie w kolejnych latach. Zastosowano nawet wyłącznik automatyczny w celu krótkotrwałego zastopowania handlu. Duży wpływ na działalność NYSE miał atak terrorystyczny w Nowym Jorku w roku 2001, bo siedziba spółki znajdowała się niedaleko ostrzeliwanego miejsca. Efektem tego było zamknięcie NYSE, co trwało aż cztery sesję giełdowe. Z tego powodu można było odnotować straty wynoszące prawie półtora biliona dolarów. Zamknięcie NYSE powtórzyło się jeszcze w roku 2018 na skutek spustoszenia wywołanego przez huragan.

Co warto wiedzieć o NYSE?

Obecnie giełda NYSE jest czynna przez większość dni w roku. Wyjątkami są popularne święta w postaci Nowego Jorku, Bożego Narodzenia itd. Należy od razu zaznaczyć, że giełda nie działa całodobowo, godziny urzędowania przypadają na 9:30 do 16:00. Oczywiście w Polsce wygląda to nieco inaczej ze względu na spore różnice w strefie czasowej. Jeśli ktoś chce inwestować na giełdzie zgodnie z czasem polskim, to otwarcie NYSE ma miejsca o godzinie 15:30 a zamknięcie o 22:00. Pomimo tego że to właśnie nowojorska giełda ma największy wpływ na światowy rynek papierów wartościowych, działa najkrócej w porównaniu z pozostałymi spółkami.

Na przestrzeni lat pojawiło się też wiele zmian, większość z nich na lepsze dla inwestorów. Mogą oni zdecydować o tym, kto będzie odpowiedzialny za realizowanie zamówień. Można wybrać system lub człowieka. W NYSE możliwe jest handlowanie w czasie premarketu i postmarketu, wybrana pora ma ogromny wpływ na płynność działanie na giełdzie. Godziny szczytowe przypadają na parę minut po otwarciu NYSE i zaraz po jej zamknięciu. Giełda skupia szereg znanych indeksów, działają na niej spółki o największej kapitalizacji w USA. Z najpopularniejszych indeksów wymienić można NYSE Composite Index, NYSE U.S. 100 Index, International 100 Index, Word Leaders Index, NYSE TMT Index. Jeśli ktoś chce zacząć swoją przygodę na giełdzie NYSE, to musi założyć konto maklerskie z dostępem do rynków zagranicznych.