Specjaliści i lekarze od wielu lat zwracają uwagę na to, że dzieci i młodzież zbyt dużo czasu spędzają przed monitorem lub przy konsoli. Wielogodzinna rozrywka sprzyja otyłości i działa niekorzystnie na wzrok, lecz współczesne formy gry mają coraz więcej zalet. Gdzie tkwi fenomen gier online?
Współczesna perspektywa nastolatków
Z technicznego punktu widzenia, gry online zrobiły furorę przede wszystkim za sprawą walorów technicznych. Aby zacząć grać, wystarczy zalogować się na określony serwer. Współczesne gry nie zajmują miejsca na dysku, o co tak bardzo martwiono się jeszcze kilkanaście lat temu. Również ich wymagania graficzne nie są zbyt duże – obecnie każdy posiadacz peceta czy smartfona z dostępem do Internetu może w wolnej chwili zrelaksować się, grając w ulubioną grę. Co jest w tym wszystkim najważniejsze? Brak kosztów. W sieci dostępne są całkiem ciekawe i wciągające gry online za darmo – sprawdź je na Gamehag! Nie trzeba w nie inwestować ani złotówki.
Poprawa interakcji społecznych
Dostęp do Internetu poniekąd zrewolucjonizował społeczeństwo. Z łatwością można zauważyć, jak szybko rozwijają się interakcje społeczne u najbardziej nieśmiałych osób. Niegdyś cicho siedzące myszki, dziś wygadani i świadomi siebie ludzie, którzy chętnie przedstawiają swój punkt widzenia i biorą czynny udział w dyskusjach. Jak wpłynęły na to gry online? Otóż nie ma tam podziału na płeć, nikt nie patrzy na innych pod kątem wyznania czy koloru skóry. Dzięki temu można nawiązać swobodne relacje ze światem zewnętrznym i przekonać się, że adaptacja w społeczeństwie nie jest niczym trudnym, a interakcje mogą sprawiać przyjemność.
Poprawa pamięci i lepsza koncentracja
Zauważa się, że uczniowie mają problemy z koncentracją i nie potrafią skupić swojej uwagi na jednej rzeczy przez dłużej niż kilkanaście minut. Sporo współczesnych gier online jest tak skonstruowanych, że zawierają różne łamigłówki, które wymagają logicznego myślenia i maksymalnej koncentracji. Dzięki temu gracze poszerzają swoje umiejętności poznawcze i lepiej zapamiętują elementy gry, usprawniając pracę całego mózgu.
Nagrody dla wytrwałych
To, co zdecydowanie najbardziej motywuje do grania, to nagrody. Większość platform z grami stosuje system zbierania punktów w zamian za prawidłowe wykonywanie zadań. Nagromadzone punkty można wymienić na nagrody. W ofercie są na przykład doładowania do gier, karty podarunkowe czy sprzęt dedykowany miłośnikom gier. Im więcej zebranych punktów, tym lepsze nagrody – z oferty skorzystają zarówno posiadacze popularnych konsoli, jak i osoby korzystające z komputera czy smartfona.
Rozwijanie umiejętności kreatywnych
Kolejną zaletą jest pobudzenie kreatywności. Gracze, aby zdobyć nagrodę, muszą nieźle się nagłówkować, zużywając przy tym duże pokłady swojej kreatywności. Z pewnością pozytywnie wpływa to na pracę prawej półkuli mózgu odpowiedzialnej za zdolności artystyczne.
Powyższe argumenty potwierdzają pozytywne skutki grania w gry. Tego typu rozrywka jest dla każdego, lecz aby była zdrowa, wystarczy umiejętne zarządzanie wolnym czasem.
Oczywiście płatne gry mają wiele przewag, ale wśród darmowych również można znaleźć prawdziwe perełki!