Coraz więcej miejsca w dyskusji społecznej poświęca się ostatnio na ekologię. Ludzie z wolna zaczynają zauważać, jak bardzo szkodliwe potrafi być nadmierne wykorzystywanie tworzyw sztucznych. Zwracają na to uwagę przywódcy państw, a także Komisja Europejska, która zadecydowała, że od przyszłego roku znikną ze sklepowych półek jednorazowe naczynia (kubki, talerzyki i sztućce) wykonane z plastiku. Ich miejsce mają zająć inne produkty, zrobione z materiałów w pełni przyjaznych środowisku.
Jednorazowe sztućce to jednak nie wszystko. Każdego dnia zużywamy olbrzymie ilości plastiku. Niechlubna palma pierwszeństwa należy się w tym względzie Azji, jednakże Europa również nie pozostaje w tyle, produkując gigantyczne ilości tworzyw sztucznych, które pozostają w przyrodzie na tysiące lat.
Ekologiczne pakowanie – czy to się sprawdza?
O dobro środowiska można zadbać niemal na każdym kroku, również wykonując wiele codziennych czynności. Należy tylko wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Może to dotyczyć nawet takich kwestii jak pakowanie paczek. Przyzwyczailiśmy się do tego, że pakując paczkę do wysyłki stosujemy olbrzymie ilości folii. Czy jest to konieczne? Czy może da się zabezpieczyć zawartość pakunku w bardziej ekologiczny sposób?
W co można zapakować przedmioty – ekologiczne materiały do pakowania
Najbardziej standardowym i praktycznym rozwiązaniem są kartony i tektury. Wykonane z nich pudełka bez trudu można poddawać recyklingowi. Są także trwałym i sprawdzonym sposobem na przesyłanie wszelkich przedmiotów. Chronią przed uszkodzeniami, otarciami i wstrząsami, a także przed dostaniem się pyłów i kurzu do wnętrza paczki. Są naprawdę proste w użyciu i magazynowaniu. Można używać ich wielokrotnie i przechowywać w formie złożonej, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
W zależności od potrzeb można wybierać spomiędzy wielu różnych rozwiązań. Najpopularniejsze są wciąż pudełka klapowe, w których dno i wieko składają się z czterech klap, które można łatwo zablokować, chroniąc zawartość przed wypadnięciem.
Innym rodzajem są pudełka fasonowe, wycinane ze specjalnego wykrojnika. Nie wymagają kleju ani taśmy pakowej do zabezpieczenia paczki.
Jeśli musimy zapakować przedmiot o niestandardowych rozmiarach, przydają się natomiast pudełka teleskopowe, składające się z dwóch części, nakładanych na siebie, których ułożenie można dowolnie regulować, aby osiągnąć optymalną wielkość paczki.
Nie tylko zewnętrzna ochrona – czym wypełniać paczki?
Czasami nawet najlepsze pudełko potrzebuje wypełnienia, które stosujemy, aby zabezpieczyć przedmiot przed przesuwaniem się we wnętrzu opakowania. Najczęściej używa się do tego niezmiernie praktycznego skropaka, który można znaleźć, np. w sklepie E-hurtownia-opakowan.pl.
Czym jest skropak? To rodzaj przyjaznego środowisku naturalnemu wypełniacza do paczek, który w całości wykonano z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Dzięki temu, jest w pełni biodegradowalny, a do zutylizowania go wystarczy rozpuszczenie go w wodzie.
Skropak wsypuje się do paczek, które chcemy zabezpieczyć. Materiał wypełnia całą wolną przestrzeń, optymalnie chroniąc zawartość opakowania przed uderzeniami, uszkodzeniami mechanicznym oraz wstrząsami. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas transportu elektroniki lub delikatnych przedmiotów ze szkła lub porcelany.
W przypadku przesyłek o bardziej dekoracyjnym charakterze, które nie są aż tak narażone na uszkodzenia mechaniczne, skropak można zastąpić pociętym na paski papierem lub rafią, która jest szczególnie popularna przy pakowaniu prezentów.
Dekoracyjne paczki – pakowanie w zgodzie z ekologią
Również wspomniane wcześniej prezenty można zapakować w zgodzie z eko trendami. Warto do tego użyć coraz popularniejszych toreb ekologicznych, z grubego recyklingowanego papieru, lub także postawić na sprawdzone i wytrzymałe pudełka. Do ich wypełnienia, przydaje się rafia, która może być barwiona na kolory, dzięki czemu możemy bez trudu stworzyć pięknie wyglądający prezent, w niezmiernie dekoracyjnym opakowaniu.
Jako wypełniacz do prezentów można także użyć innych materiałów. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni i potrzeb. Świetnie sprawdza się kora oraz suszone liście. Warto eksperymentować i szukać rozwiązań, które będą praktyczne, a przy tym zachwycą obdarowanego.
Piękne i funkcjonalne opakowanie a ekologia
Okazuje się, że skuteczne zabezpieczenie paczek może być proste, wygodne i ekologiczne. Szukajmy optymalnych rozwiązań do zapakowania wszystkich ważnych przedmiotów w domu i pracy, a przy tym dbajmy o środowisko naturalne.
Fajne te torby 🙂