Zgodnie z raportem InfoDOK opracowanym przez Związek Banków Polskich, tylko w I kwartale 2022 r. miało miejsce 1915 prób wyłudzenia kredytów. Do części z nich wykorzystano sieć internetową.

Warto mieć na uwadze to, że te dane dotyczą wyłącznie zgłoszonych przypadków. Skala tego procederu może być wyższa. To dlatego tak bardzo ważna jest ochrona danych osobowych podczas ubiegania się o kredyt, gdy uruchomiona zostanie w tym celu bankowość internetowa.

Dane osobowe – które trzeba zabezpieczyć?

Aby wyłudzić szybki kredyt online, potrzebnych jest kilka danych. Weryfikuje je pracownik banku. We wniosku kredytowym wypełniamy zwykle informacje o imieniu i nazwisku, numerze PESEL, adresie, serii i numerze dowodu osobistego, dacie wydania i dacie ważności dowodu osobistego, miejscu urodzenia, imionach rodziców i nazwisku panieńskim matki. Przy klasycznej wizycie w banku dane te są wpisywane w formularzu papierowym. Jeśli z kolei wnioskujemy o kredyt online, wypełniamy w tym celu formularz interaktywny. Oprócz tego bank na podstawie przedstawionych danych wnioskuje zwykle o okazanie lub przesłanie skanu dowodu. I to właśnie na tym etapie, jeśli chodzi o wniosek o kredyt gotówkowy online, istnieje największe ryzyko kradzieży danych i wykorzystania ich chociażby do wyłudzenia pieniędzy z chwilówek, gdzie wymogi względem okazywanej dokumentacji do podpisania umowy kredytowej nie są tak restrykcyjne.

Ochrona danych osobowych online – złote zasady

Choć bezpieczeństwo bankowości internetowej dzięki zaawansowanym systemom informatycznym jest wysokie, istnieje kilka złotych zasad, których przestrzeganie jest niezbędne do tego, by nasze dane w trakcie ubiegania się o dodatkowe środki od banku były bezpieczne. Przede wszystkim, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy online, ważne jest, by:

 • nie otwierać e-maili nieznanego pochodzenia,
 • używać różnych haseł dostępu i dokonywać ich regularnej zmiany,
 • nigdy nie podawać loginów i haseł innym osobom, także tym, które podają się za pracowników infolinii,
 • nie pozwalać na zapamiętywanie hasła przez przeglądarkę,
 • sprawdzać, czy po wejściu na stronę internetową banku w jej adresie przeglądarkowym znajduje się fraza „https”, jeśli nie, natychmiast trzeba z niej wyjść i nie wpisywać w niej żadnych danych,
 • unikać kopiowania numeru rachunku bankowego do przelewu i za każdym razem go weryfikować,
 • wylogowywać się z bankowości internetowej po odejściu od komputera,
 • używać oprogramowania antywirusowego i antyspaware,
 • nie przechowywać skanu/zdjęcia dowodu ani innych danych z tego dokumentu w komputerze i smartfonie,
 • unikać przesyłania skanu dowodu drogą elektroniczną (gdy jest to konieczne, należy z kolei zamazać części informacji, które nie będą niezbędne do uzyskania kredytu),
 • skorzystać z usługi Alerty BIK – informuje ona o każdym zapytaniu kredytowym, które może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki na nasze dane.

Dlaczego warto wziąć kredyt online?

Kredyt online to produkt, który ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki niemu nie musimy składać osobistej wizyty w banku, w celu podpisania dokumentów, co zapewnia oszczędność czasu. Po drugie, przy takim rozwiązaniu możliwe jest szybkie uzyskanie środków, bo już nawet w tym samym dniu, w którym złożyliśmy wniosek. Ponadto, jeśli chodzi o kredyty online na raty, umowę i wszystkie inne dokumenty związane z umową znajdziemy w mailu oraz po zalogowaniu do swojej bankowości elektronicznej. Oprócz tego coraz więcej banków daje także więcej czasu na ewentualne odstąpienie od kredytu. Dzięki temu nawet po miesiącu, gdy polepszy się nasza sytuacja finansowa i dodatkowe środki nie będą potrzebne, możemy rozwiązać umowę z bankiem.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

 1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-sprawdzic-czy-ktos-wzial-na-mnie-kredyt
 2. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-sie-chronic-przed-kradzieza-tozsamosci