Praca w trybie zdalnym to duże wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przedsiębiorcy muszą wykazać się dużą dbałością o motywowanie podwładnych. W tym celu mogą zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą utrzymać zaangażowanie zatrudnionych osób na odpowiednim poziomie.

Przydatne i elastyczne benefity pozapłacowe

Aby pracownicy zdalni odpowiednio angażowali się w swoje obowiązki zawodowe, należy ich do tego zmotywować. W przypadku home office dobrze sprawdzają się typowe narzędzia motywacyjne, czyli benefity pozapłacowe. Należy jednak właściwie dostosować je do aktualnych potrzeb podwładnych. W dobie pandemii kluczowe znaczenie ma zdrowie, dlatego wśród podstawowych świadczeń powinien znaleźć się np. pakiet prywatnej opieki medycznej umożliwiający bezpłatne skorzystanie z porady lekarzy różnorodnych specjalizacji.

Dobrym sposobem na motywowanie osób pracujących zdalnie jest też zaoferowanie im elastycznych benefitów, które łatwo dostosować do swoich preferencji. Przykładem takiego świadczenia jest karta podarunkowa dla pracownika. Podwładny, który ją otrzyma, we własnym zakresie może zadecydować kiedy, gdzie i na co przeznaczy przyznane mu w jej ramach środki. Takie rozwiązanie podnosi satysfakcję z bonusu do wynagrodzenia, co bezpośrednio przekłada się na poziom motywacji. Jest przy tym bezpieczne w czasach pandemii, ponieważ umożliwia kupowanie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zapewnienie wsparcia podwładnym

Praca na home office wymaga wsparcia ze strony pracodawcy. Ważne, aby zadbał on o odpowiednią komunikację. Powinna być oparta na otwartości i przekazywaniu na bieżąco wszystkich ważnych informacji dotyczących nie tylko wykonywania obowiązków zawodowych, lecz także ogólnej sytuacji w firmie. Istotne jest również wsłuchanie się w potrzeby i problemy pracowników – jeżeli podwładni będą wiedzieć, że pracodawca zwraca uwagę na ich sugestie, obawy i spostrzeżenia, poczują się bardziej potrzebni, a przez to odpowiednio zmotywowani do dalszego angażowania się w pracę na rzecz firmy. Oprócz tego przełożony powinien regularnie przekazywać im słowa wsparcia, a także chwalić i doceniać ich codzienny trud.

Jako że praca zdalna jest dla wielu osób zupełną nowością, pracodawcy, którzy chcą wesprzeć, a przy tym zmotywować takich pracowników, mogą przygotować dla nich poradnik dotyczący home office. Może on zawierać informacje na temat odpowiedniego zorganizowania miejsca pracy, efektywnego rozplanowania czynności, sposobów walki ze stresem oraz zachowania odpowiedniego work-life balance. Taki dokument warto przygotować we współpracy z działem HR.

Zagwarantowanie możliwości rozwoju

Nawet jeśli pracownicy pracują zdalnie, należy pamiętać o tym, aby mieli możliwość ciągłego rozwoju. Stanowi to doskonały sposób na zmotywowanie ich do dalszych starań. W tym celu warto zaproponować im uczestnictwo w różnego typu kursach i szkoleniach online. Mogą one dotyczyć zarówno zagadnień związanych bezpośrednio z ich stanowiskiem, jak i treningów z kompetencji miękkich. Trzeba przy tym pamiętać, że aby szkolenie zadziałało motywująco, musi zostać odpowiednio dopasowane do preferencji i zainteresowań pracowników.