Najwyżej oceniane gry w historii steama

Dzisiaj przyjrzymy się najwyżej ocenianym grom w historii steama. W pewnym sensie będzie to więc lista najlepszych gier, które tam kiedykolwiek trafiły. Takie zestawienie można ułożyć na 2 sposoby:

  • zgodnie z ilością ocen pozytywnych, co promuje produkcje popularne,
  • zgodnie ze średnią czyli stosunkiem ocen pozytywnych i negatywnych.

My zdecydowaliśmy się na to drugie kryterium. Nie przedłużając zaczynamy.

1. Left 4 Dead 2

Może się pochwalić pozytywnymi ocenami na poziomie 95,79%.

Szersze przedstawianie tego tytułu nie ma chyba większego sensu ponieważ poza tym, że jest to gra bardzo wysoko oceniana jest też niezwykle popularna i każdy ją po prostu zna. Sieciowy kooperacyjny shutter wyprodukowany przez samo Valve. Ogólne założenia są bardzo proste – lądujemy na mapie w towarzystwie 3 innych graczy. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do walki z armią zombie. Istnieje kilka gatunków rywali i każdy wymaga innej taktyki. Nie da się ukryć, że jest to jedna z ulubionych produkcji użytkowników steama. Świadczy o tym nie tylko średnia ocen, ale także ilość aktywnych graczy. Druga i póki co ostatnia część Left 4 Dead jest niezwykle popularna nawet dzisiaj, blisko 10 lat po premierze. Jest to też tytuł, który posiada największą ilość ocen w waszym zestawieniu. Zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

2. EuroTrack simulator 2

Pozytywne oceny na poziomie 95,83%.

Już kilka razy zastanawialiśmy się nad fenomenem tego tytułu. Co przyciąga masę graczy do monotonnej w gruncie rzeczy gry, polegającej na jeździe tirem czy też ciągnikiem siądłowym. Ale mniejsza z naszą opinią. EuroTrack Simulator 2 sprzedaje się bardzo dobrze. Podobnie jak płatne rozszerzenia, a nabywcy jak widać są zadowoleni.

3. Stardew Valley

Pozytywne oceny na poziomie 95,92%.

Niezależna produkcja z 2016 roku zainspirowana słynną serią Harvest Moon znaną z konsol nintendo. Mimo, że gra wygląda bardzo niepozornie Stardew Valley było prawdziwym hitem i jedną z najlepiej sprzedających się na Steamie gier 2016 roku. Tuż obok takich kolosów jak fallout4, Wiedźmin 3, The Division, GTA 5 czy Doom i wygląda na to, że większość graczy, która zdecydowała się nabyć Stardew Valley nie żałuje wydanych pieniędzy.

4. Terraria

Pozytywne oceny na poziomie 95,96%.

Minecraft 2D jak często określają go gracze. Lądujemy na dwuwymiarowej, generowanej proceduralnie otwartej mapie i musimy sobie radzić. Trzeba szukać surowców, tworzyć coraz lepsze przedmioty, broń, budować, sadzić rośliny, a przede wszystkim walczyć o przetrwanie. Tak jak w przypadku Minecrafta grać można zarówno samemu jak i w towarzystwie znajomych, co oczywiście generuje nietypowe, często zabawne sytuacje i sprawia że Terraria nei znudzi się zbyt szybko. Niektórym nie zdążyła się znudzić od 2011 roku kiedy to miała swoją premierę.

5. The binding of Isaac Rebirth

Pozytywne oceny na poziomie 96,20%.

Bardzo specyficzna, niezależna produkcja będąca miksem zręcznnościówki i RPG. W grze lądujemy w losowo generowanych podziemiach, które należy eksplorować w poszukiwaniu przedmiotów zwiększających statystyki bohatera, skarbów i sekretnych lokacji. Aby nie było zbyt prosto trafiamy oczywiście na wrogo nastawionych przeciwników, a tażke bardziej wymagających bosów. W zasadzie jest to klasyczny przedstawiciel gatunku roguelike. Jeżeli to określenie niewiele wam mówi zapraszamy na wikipedię.

6. Portal

Pozytywne oceny na poziomie 96,50%.

Pierwsza część znakomitej gry logicznej od Valve. W grze wcielamy się w kobietę, której zadaniem jest grunotwne przetestowanie prototypowego urządzenia umożliwiającego tworzenie tytułowych portali, czyli swego rodzaju przejść łączących 2 punkty na mapie. Każdy etap to mniej lub bardziej zaawansowana zagadka przestrzenna, w której musimy dostać się do wyjścia. Czasami wymaga to naprawdę solidnego wytężenia szarych komórek. Dla miłośników nietypowych gier logicznych pozycja obowiązkowa mimo 11 lat na karku.

7. CS Global Offensive

Pozytywne oceny na poziomie 96,25%.

Jedna z najpopularniejszych gier e-sportowych. Tłumaczenie czym jest CS nie ma absolutnie żadnego sensu tym bardziej, że większość czytelników zna go zapewne lepiej niż my. W formie ciekawostki dodamy tylko, że w styczniu 2018 pewien gracz zakupił skórkę do snajperskiego AWP za ponad 200 000 zł. 

8. Wiedźmin 3 Dziki Gon

Pozytywne oceny na poziomie 96,42%.

Kapitalna produkcja CD-PROJEKT. Warto zauważyć, że jest to właściwie jedyna wielka wysokobudżetowa superprodukcja w zestawieniu. Nie pojawiło się tu żadne Call of Duty, GTA, ani nawet powszechnie uwielbiany Skyrim.

9. Factorio

Pozytywne oceny na poziomie 97,00%.

Bardzo specyficzna gra strategiczno-ekonomiczna za którą odpowiada dwóch programistów z Czech. Naszym zadaniem jest budowa zaawansowanych fabryk na obcej planecie. Należy zaplanować systemy transportowe, optymalizować produkcję, wprowadzać ulepszenia, a nawet zadbać o bezpieczeństwo ponieważ zakłady są regularniej atakowane przez wrogo nastawionych, rdzennych mieszkańców planety. Jest to jednocześnie najmniej popularna gra w czły zestawieniu. Factorio otrzymało nieco ponad 25 000 ocen. Dla porównania Left 4 Dead 2 ponad 120 000.

10. Portal 2

Pozytywne oceny na poziomie 97,27%.

Musicie przyznać, że obecność 2 odsłon tej samej serii wśród 10 najlepiej ocenianych gier w historii Steama robi wrażenie. Gra polega na dokładnie tym samym, co część 1 więc nie będziemy się powatarzać. 

Najpopularniejsze gry na steam – Wnioski

Na zakończenie chcemy jeszcze zwrócić waszą uwagę na fakt, iże w TOP10 znalazły się aż 4 tytuły wyprodukowane przez Valve. Właściciela całej platformy Steam. Nie piszemy tego by zasugerować, że firma majstrowała coś przy ocenach bo to bezsprzecznie są dobre produkcje. Lista potwierdza też, że gracze bardzo cenią sobie tytuły długie, pozbawione wyraźnego zakończenia. Takie, w które można grać właściwie bez końca.

Sprawdź także inne najlepsze gry na steam!