Motywacja odgrywa istotną rolę w wielu obszarach naszego życia. Priorytetowe znaczenie ma chociażby na płaszczyźnie zawodowej. W końcu, gdy jako pracownicy czujemy się docenieni, jesteśmy zadowoleni i bardziej zaangażowani w realizację obowiązków, które zostały nam powierzone. Warto mieć świadomość, że istnieje możliwość kształtowania motywacji (w tym tej pracowniczej), jednak jest to złożony, wymagający czasu proces, któremu należy poświęcić wystarczająco dużo uwagi. Już teraz sprawdź, z jakich motywatorów opłaca się korzystać, aby w pożądany sposób wpływać na zachowanie i nastawianie swoich podwładnych!
Dlaczego motywacja pracownicza ma tak duże znaczenie?
Motywacja pracowniczato odmiana motywacji, która dotyczy kadry pracowniczej i jest dostrzegalna w konkretnym środowisku pracy. Stanowi ona siłę napędową pozwalającą danemu człowiekowi rzetelnie wywiązywać się ze swoich zobowiązań zawodowych. Idealny pracownik ma odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie, a to wszystko zostaje wzmocnione przez silną motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną. W tym pierwszym przypadku zapał do pracy wynika z faktu, że komuś po prostu się chce, a zatrudnienie stanowi możliwość zebrania środków na życie, czy też pozwala realizować swoje pasje i rozwijać się. W drugiej sytuacji zaangażowanie bierze się z czyjegoś wpływu i działania bodźców wysyłanych w kierunku osoby, która ma zostać zmotywowana.
Motywacja do pracy – jak ją zwiększyć u pracowników?
Co robić, aby skutecznie wpływać na zaangażowanie pracowników? Jak postępować, żeby zapobiegać spadkowi natężenia motywacji? W tym celu stosuje się działania o charakterze pozytywnym (nagrody) lub negatywnym (kary), zarówno motywatory materialne, jak i niematerialne. Ludzie są różni, dlatego trzeba mieć świadomość, że poszczególnych pracowników może zachęcać do działania coś zupełnie innego. To, co sprawdzi się u jednej osoby, u drugiej niekoniecznie przyniesie taki sam efekt. Istotne znaczenie mają tutaj indywidualne upodobania, osobiste priorytety, sytuacja rodzinna, wiek, płeć, zajmowane stanowisko, a także staż pracy. Warto więc na bieżąco badać oczekiwania kadry pracowniczej chociażby poprzez rozmowy w cztery oczy lub anonimowe ankiety.
Motywacja pracownicza, a dokładniej jej poziom, może zostać zwiększony na przykład poprzez:
- dofinansowanie szkoleń i kursów zawodowych,
- nagrody za odnoszone sukcesy (np. ukończony z powodzeniem projekt),
- okolicznościowe prezenty (np. karty lub bony podarunkowe),
- publicznie udzielane pochwały,
- docenianie zasług,
- podwyżki i premie,
- awans,
- wytyczanie przestrzeni do samodzielności,
- troska o integrację wszystkich pracowników,
- kreowanie odpowiedniej atmosfery w miejscu pracy,
- sprawna komunikacja między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi,
- elastyczny czas pracy,
- możliwość pracy w modelu hybrydowym,
- regularny feedback,
- poczucie stabilizacji,
- jasno wytyczona ścieżka kariery,
- dobre warunki pracy.
Jak budować zaangażowany zespół? Podsumowanie
Chcesz zwiększyć produktywność swoich pracowników? Zależy Ci na tym, aby wdrożona w firmie strategia motywowania okazała się skuteczna? Uważnie wsłuchuj się w potrzeby zespołu i stawiaj na optymalne narzędzia (motywatory), dopasowane jednocześnie do specyfiki organizacji. Odkryj, co najbardziej wpływa na Twój zespół i bazuj na tej wiedzy, podejmując kolejne kroki. Różnorodne narzędzia motywowania pracowników znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki – wystarczy je dostrzec.
Inspiracja tekstem: https://www.sodexo.pl/motywacja-pracownikow/motywacja-pracownicza-10-najlepszych-technik