Samodzielna księgowość to opcja, która daje nie tylko bezpośredni wgląd do sytuacji finansowej firmy, ale i pozwala zaoszczędzić co miesiąc niemałą kwotę pieniędzy. Wystarczy po prostu wybrać odpowiedni program do księgowości, aby znacząco uprościć sobie zarządzanie firmą. No właśnie – ale jak wybrać taki program? Co powinien on zawierać i co najważniejsze – czy samodzielna księgowość rzeczywiście jest tak korzystnym rozwiązaniem, jak wydaje się być na pierwszy rzut oka?

Kto powinien rozważyć wdrożenie samodzielnej księgowości?

Jest to opcja przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy, lecz zdecydowanie najchętniej po własną księgowość online sięgają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność opierającą się na kilku – kilkunastu fakturach miesięcznie. Trzeba bowiem pamiętać, że samodzielne prowadzenie księgowości nie zwalnia nas z obowiązku prowadzenia jej w poprawny sposób – w przeciwnym razie Urząd Skarbowy może ukarać nas naprawdę niemałą grzywną. logiczne zaś przecież, że mniejszą liczbę faktur o wiele łatwiej samodzielnie rozliczyć, niż gdyby miało ich być kilkaset czy kilka tysięcy.

Jak się jednak okazuje, samodzielna księgowość jest również często wybierana przez taksówkarzy oraz przedstawicieli innych zawodów, które wiążą się z powtarzalnością w księgowaniu. Ponieważ faktury są do siebie niezwykle podobne, z łatwością można wyłapać ewentualne błędy wpisując je w program do księgowości.  Jak zatem samodzielnie poprowadzić małą księgowość online? Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni do naszych potrzeb program do księgowości  – obecnie, przykładowo, coraz więcej osób wybiera produkt „wFirma” doceniając oferowane przez to oprogramowanie kompleksowe rozwiązania w zakresie prowadzenia księgowości, jak również fakturowania czy zarządzania kadrami.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Oprócz wcześniej wspomnianego obniżenia kosztów i możliwości uzyskania stałego wglądu w dokumentację firmy, warto wspomnieć jeszcze o kilku zaletach takiego rozwiązania. Samodzielna księgowość jest bowiem bardzo bezpieczna i poufna – nikt z osób trzecich nie uzyska bowiem dostępu do informacji księgowych, jeśli mu ich nie udzielimy, Informacje zaktualizować zaś można w każdej chwili, choćby w momencie wpływu kolejnej faktury.

A co z wadami? Oczywiście. każde rozwiązanie jakieś posiada. Pamiętajmy więc, że nawet najlepszy program do księgowości nie zastąpi nam podstawowej znajomości związanych z księgowością zapisów prawa. Musimy więc być pewni swoich umiejętności, jeśli zdecydujemy się na taki model prowadzenia księgowości. Ponadto sami odpowiedzialni jesteśmy za przestrzeganie terminów, numerowanie faktur i inne “formalności”, które należy spełnić, by nasze informacje zostały korzystnie zweryfikowane przez Urząd Skarbowy.

Co powinien zawierać program do księgowości?


Przede wszystkim, powinien on umożliwiać proste i intuicyjne wprowadzanie wszelkich danych księgowych (np. kosztów) – im więcej możliwości w tym względzie oferuje, tym lepiej. Ponadto dobrze, jeśli posiada on funkcję umożliwiającą opłacenie kosztów bezpośrednio z aplikacji – samodzielna księgowość staje się wówczas o wiele prostsza i wydajniejsza. Oczywiście, program do księgowości obowiązkowo musi być wyposażony w funkcję wystawiania faktur. Wreszcie, kolejną funkcją, jaką powinien on posiadać jest możliwość prezentacji danych na różne sposoby – za pomocą wykresów, tabel itp. Program, który zawiera wszelkie te funkcje, śmiało można nazwać rozwiązaniem kompleksowym i optymalnym.